21.9.2021
-
20.11.2021
17:00
-
19:00

Martin Michael Stiltenn - Zlomy

Mnohovrstevnatá a rozmanitá tvorba Martina Michaela Stiltenna v Domě Gustava Mahlera.

CENA
POŘADATEL
Brána Jihlavy
Dům Gustava Mahlera
TYP AKCE
Výstava

Martin Michael Stiltenn (*1974) nestudoval žádnou uměleckou školu, ale vyučil se v dnes již zaniklém řemesle perleťářem a je tak čistokrevným autodidaktem. Má poměrně široký tvůrčí rozsah od obrazů – objektů, kreseb, koláží, asambláží, scénografických objektů, přes autorské psaní až po fotografii a film. Je znám svými nekonvenčními a mnohdy i kuriózními technickými postupy tvorby. Vzdoruje komerčním stylům a jak sám říká, tvorba je především svoboda, a tak je třeba vždy stát mimo masový proud diktující trendy.

V současnosti pracuje na tvorbě autorského filmu „Víš, že spíš?“ a paralelně připravuje natáčení dokumentárního filmu o profesoru Vladimíru Franzovi „Krajiny dotýkané…“. Nedávno založil vlastní filmové studio Stiltenn Film Production zaměřené na tvorbu videoklipů, hraných filmů a specializované na stop-motion animaci.

Tvorba Martina Michaela Stiltenna je mnohovrstevnatá a rozmanitá, je to pozoruhodná entita, svět žijící svým vlastním životem. Autor těží nejen ze své imaginace, představivosti, snů a podvědomí, ale i z prožitků a svědectví dějů světa.

Výstava v Domě Gustava Mahlera nese název ZLOMY. Je totiž bodem zlomu v tvorbě autora a dá se říci uzavřením jedné z řady kapitol. Informelní strukturovaná forma je mnohdy až drásavou výpovědí o nitru, o vlastnictví démonů, ale i o fascinaci zákulisím tohoto světa. Mnohdy neuchopitelné, sladce děsivé a vzbuzující pocit, že se každou chvíli rozezní jekot sirén. Syrovost, strojní element neznámých živých mechanismů, přítomnost koroze jako elementu nejen destrukce a pomíjivosti, ale hlavně přeměny, transformace do jiných fází existence. Svým způsobem jsou to fetiše, iniciační objekty stigmatizované a živoucí, z jiného času a rozměru a působící dojmem, že diváka sledují. Tato fáze vypověděla své a přispěla tak k posunu do jiného směru. Došlo jednoduše ke zlomu v jednom tvůrčím období a tím se autorovi otevřelo další patro…

Kurátorem výstavy je profesor Vladimír Franz.

KOUPIT VSTUPENKU
No items found.
No items found.