26.6.2021
-
26.6.2021
19:00
-
21:00

Škola základ života - DERNIÉRA

Derniéra úspěšné divadelní hry v podání Horáckého divadla Jihlava.

CENA
210 - 220 Kč
POŘADATEL
Horácké divadlo Jihlava
TYP AKCE
Divadlo

Kdo by neznal kultovní české filmy z konce 30. let Škola základ života a Cesta do hlubin študákovy duše. Mnohé výroky a slovní přestřelky studentů a jejich učitelů se staly legendární. Málokdo ale ví, že filmový scénář vznikl na základě divadelní komedie, kterou na výzvu divadelního ředitele a režiséra E. F. Buriana napsal už v roce 1937 středoškolský učitel a spisovatel Jaroslav Žák. Divadelní komedii napsal podle vlastní, velice populární, humoristické prózy Študáci a kantoři, kterou pojal jako „přírodopisnou studii o člověku školním“.

V devadesátých letech pak tuto nestárnoucí divadelní hru upravila režisérka Hana Burešová ve svižnou hudební komedii, ve které vedle vtipných studentských hlášek a situací zazní také celá řada dobových swingových písniček jako například Dr.Swing, Čípak jsi holčičko, Už nikdy víc milovat nebudu, Ta naše jedenáctka válí a mnoho dalších.

Škola základ života Jaroslava Žáka má nostalgickou noblesu první republiky, ale zápas mezi studenty a učiteli je boj věčný, nikdy nekončící a nadčasový. Postavy této komedie nejenže nestárnou, ale v různých obměnách se vyskytují až do dnešních dnů, vždyť každá třída má svého šprta a šplhouna, třídní krásku, recesistu, záškoláka, básníka, fotbalistu, obávaného třídního učitele, veledůležitého školníka a další. Proto se s chutí vrátíme do školních lavic, abychom prozkoumali, jestli je škola opravdu „základ života“ nebo ty podstatnější základy objevujeme spíš o přestávkách. Hlavně neztrácet nadhled a humor!

KOUPIT VSTUPENKU
No items found.

Fotografie z archivu HDJ.

No items found.